طرز تهیه تارت دل و جیگر مرغ-آموزش آشپزی

طرز تهیه تارت دل و جیگر مرغ-آموزش آشپزی

طرز تهیه تارت دل و جیگر مرغآموزش آشپزی

طرز تهیه تارت دل و جیگر مرغ-آموزش آشپزی

مواد لازم
روغن جامد آب کرده(سرد شده) / نصف پیمانه
آب ولرم / نصف پیمانه
آب لیمو / یک قاشق غذاخوری
نمک / یک قاشق چایخوری
بکینگ پودر / یک قاشق مرباخوری
تخم مرغ / یک عدد
آرد / دو پیمانه (۳۰۰ گرم)
زرده تخم مرغ / ۱ عدد برای تزیین خمیر
مواد لازم برای میان پای:
پیاز متوسط / یک عدد
دل و جگر مرغ / ۳۰۰ گرم
قارچ / ۱۰۰ گرم
رب گوجه فرنگی / یک قاشق غذاخوری
عصاره مرغ / یک عدد
پنیر پیتزا / ۱۰۰ گرم
پنیر پارمیزان / یک قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و آویشن

مشخصات
برای ۴ نفر

روغن جامد، آب ولرم، آب لیمو، نمک، بکینگ پودر و تخم مرغ را با هم مخلوط کرده، سپس آرد را کم کم به آن اضافه کنید. خمیر بدست آمده احتیاج به ورز دادن ندارد. تنها کافی است با پشت قاشق کمی آن را مخلوط کرده تا خمیر نرم و لطیفی بدست آید.

خمیر را یک ساعت در دمای آشپزخانه قرار دهید تا خودش را بگیرد. ۱۵ دقیقه هم آن را در یخچال قرار دهید تا روغنش سفت شود.

طرز تهیه مواد داخلی:

پیاز را تفت دهید بعد جگر را به آن اضافه کرده بعد قارچ و رب گوجه و نمک و فلفل و آویشن را اضافه میکنیم. بعد حرارت را خاموش کرده پنیر پارمیزان و پنیر پیتزا را اضافه میکنیم.

مقداری از خمیر را بین دو نایلون باز کرده و آن را در ظرف مخصوص پای می اندازیم.مواد را داخل پای میریزیم و بقیه خمیر را روی آن برمیگردانیم.روی خمیر را چند سوراخ با چنگال بزنید و روی آن را زرده تخم مرغ بزنید.سپس ظرف پای را ۲۰ دقیقه در حرارت ۲۵۰ درجه سانتیگراد قرار میدهیم تا روی آن طلایی شود.

جگر مرغ مفید یا مضر

جگر مرغ نیز مانند گوشت علاوه بر این که دارای حجم بالایی از پروتئین است و در روند خونسازی نقش مهمی ایفا می کند. سنگدان مرغ هم حاوی مقادیری بالا از پروتئین است و از سوی دیگر دارای آنزیم هایی است که سنگهای کلیوی را می شکند و در واقع از خواص درمانی برخوردار است. البته اگر در پرورش مرغ ها از مواد هورمونی استفاده شود نه تنها مصرف جگر سودی ندارد بلکه بسیار مضر هم خواهد بود. هورمون به عنوان یک ماده مضر ممکن است در جگر مرغ تجمع پیدا کند و مصرف آن را برای افراد مضر سازد.

متاسفانه، در بسیاری از مرغداری های صنعتی، دوره های منع مصرف گوشت بعد از تجویز داروهای مختلفی مانند آنتی بیوتیک ها، رعایت نمی شود. به عبارت ساده تر، مثلا زمانی که به مرغ ها، آنتی بیوتیک می دهند، باید حدود ۵ تا ۱۴ روز از کشتار مرغ، خودداری شود. مساله ای که در موارد زیادی، رعایت نمی شود.

نظارت بر این کار، برعهده مسئولان دامپزشکی و خود مرغداری هاست. مرغدار هم تا روزها و ساعت های آخر به مرغ ها، آنتی بیوتیک می دهد. البته گوشت مرغ، کمتر تحت تاثیر این دارو (آنتی بیوتیک ها) قرار می گیرد و بیشتر آنتی بیوتیک ها در جگر و کلیه های مرغ تجمع پیدا می کنند. با این حساب، اگر از نحوه پرورش مرغ آگاهی ندارید، نباید جگر آن را مصرف کنید تا سلامتتان با خوردن جگر مرغ سرشار از آنتی بیوتیک به خطر نیفتد.
به طور معمول آنتی بیوتیک ها، فلزات سنگین و سموم در بافت نرم بیشتر جای می گیرند و از آن جایی که پوست مرغ از بافت چربی بوده و جگر هم بافت نرمی است همچنین مغز سر حیوانات هم از بافت نرمی است، از لحاظ علمی این گونه مواد در این بافت ها رسوب می کنند که پس از رسوب در این مناطق خود به خود میزان آن ها افزایش پیدا کرده و با خوردن این گونه مواد، آنتی بیوتیک ها، سموم یا فلزات سنگین می توانند به بدن انسان منتقل شده و باعث به خطر افتادن سلامت مصرف کننده شود که این مسئله در مورد باقی دام ها مثل گاو، گوسفند و گوساله نیز صدق می کند.
از طرف دیگر، تحقیقات انجام شده در دانشکده دامپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم نشان می دهد معمولا بد بودن شرایط جوی، پایین بودن آگاهی مرغدارها و تراکم فراوان مرغداری ها در برخی مناطق کشور، باعث افزایش مصرف آنتی بیوتیک ها می شود. متاسفانه گاهی برخی آنتی بیوتیک های ممنوع هم در این مرغداری ها استفاده می شوند. به همین دلیل بهتر است مرغ های بسته بندی زیرنظر سازمان دامپزشکی را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و گوشت مرغ را پیش از مصرف کاملا بپزید. فرایند پختن، می تواند تاحد زیادی باعث از بین رفتن برخی از این آنتی بیوتیک ها شود. نوشیدن آبمیوه های تازه، سالم و طبیعی مانند آب مرکبات با غذاهای گوشتی، هم باعث افزایش جذب آهن این موادغذایی در بدن می شود و هم ارزش تغذیه ای وعده غذایی را بالاتر می برد.