روستای داماش گیلان را بهتر بشناسید

روستای داماش گیلان را بهتر بشناسید

روستای داماش گیلان را بهتر بشناسید

روستای داماش گیلان را بهتر بشناسید

گردشگریگردشگری گیلانگردشگری ایران -داماش یک حومه زیبا است که در ناحیه Ammarlu رودبار واقع شده است که در ۴۸ کیلومتری جنوب شرق رودبار و ۱۳۰ کیلومتری رشت قرار دارد. این روستا حدود ۱۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است. مختصات جغرافیایی این روستا مختصات جغرافیایی (۴۹ درجه و ۴۸ دقيقه در شرق طول) و (۳۶ درجه و ۴۴ درجه شمالي) است. داماش گیلان تنها یک زندگی طولانی در گذشته داشت، اما امروز او تبدیل به یک اقامت دائم شده است.
قرار دادن داماش در ارتفاعات کوه البرز رشت باعث شده که مناظر دیدنی و آب و هوا بسیار عالی باشد اما به همین دلیل روستا برای تولید محصولات کشاورزی ضرر ندارد. بنابراین، عموم مردم روستا، صحبت کردن در زبان تاتی، معیشت از طریق باغبانی، دامداری، و یا ارائه خدمات.
یکی از جاذبه های روستای داماش به رویش گل سوسن چلچراغ (نام علمی: Lilium ledebourii) در این منطقه است. این گل برای نخسیت بار توسط محققی به‌نام لدربوری کشف شد و در سال ۱۳۵۴ توسط اداره کل محیط زیست استان گیلان به عنوان یک اثر ملی کم و معرفی شد. با توجه به نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی، سازمان محیط زیست اطراف این زمین را حصار کشی کرده و از آنجا که این منطقه جزء مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است هرگونه بهره برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن خواهد بود.
سوسن چلچراغ که گونه‌های تیره سوسن است، تنها ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر ارتفاع دارد. گل سوسن چلچراغ بسیار کمیاب است و تنها در دو منطقه در دنیا می‌روید. یکی در اطراف روستای داماش و دیگری در لنکران جمهوری آذربایجان.
جاذبه دیگر این روستا آب معدنی آن است و خیلی از گردشگران برای همین منظور به داماش سفر می‌کنند. کارخانه آب معدنی داماش در این روستا تاسیس شده است و فعالیت می‌کند.
اغلب مردم داماش همچنان از لباس های محلی خود استفاده می‌کنند. پوشیدن لباس محلی به خصوص در مراسم و جشن‏‌های روستا مانند مراسم عروسی و جشنواره گل سوسن چلچراغ عمومیت بیشتری یافته است. جوراب و گلیم جزو بخش بزرگی از صنایع دستی این روستا را شامل می‌شوند.
غذاهای محلی روستای داماش گیلان نیز شامل سیاه قاتق یا فسنجان (ترکیبی از گردوی کوبیده، گوشت مرغابی یا انواع دیگر مرغ‏‌ها و گاهی گوشت قرمز، رب انار و غیره)، قیمه پلو و انواع کباب مانند کباب ششلیک، کباب کوبیده، کباب برگ و کباب چنجه می‌‏باشد که در خانه‏‌ها و رستوران‏‌های روستا تهیه و به مشتریان عرضه می‏‌شوند.