آشنایی با دیلمان

آشنایی با دیلمان

آشنایی با دیلمان

آشنایی با دیلمان

گردشگری گیلانگردشگری ایرانگردشگری رشتگردشگری شمالگردشگری دیلمان-آشنایی با دیلمان- ایران، هر چند خشک و نیمه بیابانی، سرزمین های شمالی خود را از طرف دیگر طبیعت در خارج از کشور نشان می دهد. گیلان در بخش شمالی   و یکی از مهمترین مراکز توریستی  ایران است و بسیاری از ایرانیان برای تعطیلات طولانی مدت خود را انتخاب می کنند. مهم نیست که چه فصل سال، هر زمان شاهد شکوه طبیعت در کوه ها، جنگل ها و دریا این استان می باشیم. امروز ما در مورد طبیعت شمال صحبت می کنیم و به یکی از زیباترین روستاها در بخش شرقی ایران می رویم. یک مکان تابستانی به نام دیلمان، سحر و جادو جنگل ها، رودخانه ها و آبشارها، هر گردشگری را در اختیار دارد.
برای رفتن به منطقه دیلمان باید از شهر رشت مسیری ۴۲ کیلومتری را به سمت لاهیجان بروید، از آنجا پس از ۱۵ کیلومتر به سیاهکل می رسید. از سیاهکل مسیری پرپیچ و خم و ۴۵ کیلومتری در پیش رو دارید که شما را به این منطقه سرسبز و خوش آب و هوا می رساند. مهر استوانه ای کشف شده در دیلمان که برای سه هزار سال پیش از میلاد است نشان می دهد که قدمت این منطقه به ۵ هزار سال قبل برمی گردد. آب و هوای دیلمان مثل بیشتر شهرهای شمال، مرطوب و بارانی است اما چون در ناحیه کوهستانی است آب و هوایش در بیشتر روزهای سال سرد است.
جاذبه های دیلمان
چشم اندازهای سرسبز و هوای تازه و کوهستانی دیلمان گردشگران زیادی را به این محل می کشاند، این منطقه آثار تاریخی و طبیعی زیادی دارد که تعدادی ازآن ها را به شما معرفی می کنیم:
آبشار لونک
در جاده دیلمان به ۲۵ کیلومتری این منطقه که برسید ماشین های پارک شده زیادی را در کنار جاده می بینید که خبر از وجود جاذبه ای دیدنی در این محل می دهند. در این منطقه در میان درختان جنگلی، آبشاری کوچک وجود دارد که جاذبه محبوب این ناحیه شده است. به بالای آبشار که بروید جنگلی سرسبز با امکانات رفاهی مناسب محلی عالی برای تفریح و گشت و گذار است.
دشت سوسن چلچراغ
اگر دیدن منظره دشتی از گل ها همیشه آرزوی شما بوده، در ماه خرداد از دیلمان حدود یک ساعت به سمت جنوب بروید تا به روستای داماش برسید در این روستا دشتی از سوسن چلچراغ در انتظار شماست تا ساعتی به تماشای گل هایش بنشینید و لحظاتی بینظیر را تجربه کنید.
دشت شقایق دیلمان
در فصل بهار به ۶ کیلومتری شرق دیلمان که بروید به غیر از طبیعتی سرسبز و خیره کننده دشتی از شقایق های قرمز رنگ را می بینید، در اینجا می توانید برای ساعاتی خود را مهمان مناظری ناب و بکر کنید.
قلعه و برج گرمابر
پس از دیدن این همه منظره طبیعی خوب است سری هم به جاذبه های تاریخی بزنید، در نزدیکی روستای گرمابر قلعه و برجی قرار دارد که بخش پایینی آن با سنگ های صیقل داده شده و بخش بالایی آن با خشت خام درست شده است. قدمت این بنا که امروز فقط برج دیدبانی آن باقی مانده به دوران قبل از اسلام برمی گردد.
کاروانسرای تی تی
در مسیر دیلمان کاروانسرایی تاریخی به نام تی تی خانم وجود دارد که از سنگ و ملات ساروج درست شده و گنبدی آجری هم روی آن قرار داده شده است. این محل که در مسیر اصلی لاهیجان به دیلمان است در گذشته محل توقف کاروانیان بوده است.

کوه درفک
دیلمان برای علاقمندان به کوهنوردان کوه های مناسبی دارد، یکی از آن ها کوه درفک در غرب دیلمان است که محلی عالی برای کوهنوردی و غارنوردی ست. بر روی این کوه دو غار معروف هست که هر کدام خصوصیات منحصربفرد و جالبی دارند.