ضررهای مصرف کله پاچه

ضررهای مصرف کله پاچه

ضررهای مصرف کله پاچه

ضررهای مصرف کله پاچه

کله پاچه می تواند یکی از محبوب ترین غذاها برای مردم ایران باشد. اما این غذای خوشمزه، جدا از طعم مطلوب آن، معایبی دارد. کله پاچه یکی از چربی ترین مواد غذایی است که باعث شده پزشکان همیشه توصیه می کنند که شما آن را کنترل کنید.
یک متخصص تغذیه گفت که بسیاری از بیماری های میان سالی ابتلا به سوء تغذیه ناشی می شوند، بنابراین جوانان و افراد سالم نباید از داشتن بیماری های شدید در آینده به راحتی به سلامت خود ضربه بزنند.

به گزارش بلاغ، دکتر کوروش جعفریان با بیان این‌که مصرف کله پاچه در کشور ما بیش از سایرر کشورهاست، افزود: بسیاری از کشورها تمایلی به خوردن کله پاچه ندارند، اما در ایران اغلب آن را به عنوان یک غذای مقوی و لذیذ به ویژه در وعده صبح‌ می‌دانند، اما باید در نظر داشت که این غذا یک منبع غنی از کلسترول، اسید چرب، اسید نوکلئیک، پریمیدین و پورین است و مصرف آن خیلی توصیه نمی‌شود.

وی گفت: افرادی که سالم هستند به ویژه جوانان در صورت تمایل به مصرف کله پاچه بهتر است حداکثر یک‌بار در ماه آن را مصرف کنند، لازم به ذکر است افرادی که میل به خوردن این غذا دارند، بهتر است از قسمت‌هایی که چربی کمتری دارد بیشتر استفاده کنند تا قسمت‌های چرب آن.
جعفریان توضیح داد: مغز و چشم در این غذا، از چربی بیشتری نسبت به پاچه و زبان برخوردار است، بنابراین توصیه می‌شود، افراد از زبان و پاچه که دارای پروتئین بیشتری نسبت به سایر قسمت‌های آن است، مصرف کنند.
به گفته این متخصص تغذیه، استفاده از غذاهای چربی مانند کله پاچه در برخی موارد برای کودکان که نیاز به تامین کلسترول در بدن دارند غذایی مفیدی محسوب می‌شود، اما برای بیماران به ویژه بیماران کلیوی، قلبی و افرادی که اوره بالایی دارند، همچنین مبتلایان به فشار خون به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که مصرف گوشت قرمز در افرادی که اوره بالایی دارند تبدیل به نقرس می‌شود تاکید کرد: افراد مذکور و کسانی که به دلیل اختلالات کلیوی مشکل دفع پروتئین دارند و همچنین بیماران قلبی و دیابتی باید کله پاچه را از برنامه غذایی خود به دلیل داشتن چربی و پروتئین بالا حذف کنند. لازم به ذکر است بسیاری از سکته‌های قلبی و مغزی به دلیل مصرف مداوم غذاهای بسیار چرب نظیر کله پاچه اتفاق می‌افتد.

مضرات کله پاچه
بناگوش کله پاچه
کله پاچه طرز تهیه
کله پاچه گاو
کله پاچه در بارداری
قیمت کله پاچه
گوشت کله گاو