انواع طراحی شومینه پارت چهار

انواع طراحی شومینه پارت چهار

انواع طراحی شومینه پارت چهار

شومینه ها، آجری، سنگ یا چوب، از آن استفاده می شود تا فقط خانه را گرم کند. در حال حاضر، ساکنان در حال تلاش بیشتر و در حال آمدن است با تعدادی از هنری ترین افکار طراحی شومینه ما در سال ها دیده می شود. مهم نیست که چه نوع کاشی، سنگ آهک یا سنگ مرمر باشد، جایگزین های طراحی شده به طور قابل توجهی تغییر کرده اند و صاحب خانه ها چشم اندازهای خود را تغییر داده اند. برای ایجاد انگیزه بیشتر کسانی که فکر خود را در مورد نصب شومینه خود و یا بازگرداندن یک موجود، ما هفت مدرن ترین مدرن طراحی شومینه را پیدا کردیم.انواع طراحی شومینه پارت چهار

شومینه آتش نشانی

انواع طراحی شومینه پارت چهار

 

شیب بیشتری نسبت به شومینه های گاز وجود دارد. نتیجه گرما تقریبا فوری است، آنها به قیمت مناسب و آسان برای نصب به عنوان آنها نیاز به یک دودکش ساخت و ساز آجر نیست. توجه داشته باشید که آتش سوزی های گاز باید به عنوان یک شکل از حرارت استفاده شود. سبک های متعددی برای انتخاب آن وجود دارد که می تواند در بسیاری از فضاهای داخلی ساخته شود.انواع طراحی شومینه پارت چهار

شومینه:

شومینه یك واژه خارجی است. با اینكه در كشورما در قدیم انواع شومینه مخصوصاً نوع چوبی آن زیاد استفاده می شده ما واژه خاصی برای آن سراغ نداریم و از همین لغت خارجی استفاده می كنیم. شومینه به معنای دودكش است و منظور از آن فضای اجاقی است كه بسیار به كار برده می شود. امروزه نوع هیزمی و گازی آن در خانه های لوكس و در اتاق های نشیمن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. مصالح عمده شومینه آجر، خاك و سیمان نسوز است. آجرهای نسوز در اشكال مختلف تولید می شوندكه به فرم این وسیله بسیار كمك می كنند.

ساختار شومینه:

معمولاً شومینه دارای منقل و كوره است. این منقل با توجه به سوخت هیزمی یا گازی شومینه متفاوت است. معمولاً‌ در ورودی كوره وسیله ای به نام دمپر اضافه می كنند كه باعث می شود گرمای زیادی از فضا خارج نشود و این فلز در فصل هایی از سال كه از شومینه استفاده نمی شود بوسیله زنجیری، مسیر دودكش را می بندد تا از انتقال باد به این قسمت جلوگیری شود.انواع طراحی شومینه پارت چهار

کلیات شومینه (پیش بخاری):

پیش بخاری یکی از قدیمی ترین وسیله برای ایجاد گرما محسوب می گردد که تاریخچه آن از زمان پیدایش بشر و غار نشینی با سوزاندن تنه درختان شروع و تا امروز نوع تکامل یافته آن در کشورهای اروپایی کامین (KAMIN) و در ایران شومینه مصطلح نامیده می شود، در اصل (CHEMINEE) یک لغت فرانسوی می باشد. متاسفانه شومینه در ایران بدون توجه به معماری و عملکرد صحیح آن مورد استفاده قرار گرفته و تنها ظاهر آن مورد توجه بوده و در اکثر منازل به عنوان دکوراسیون فضاها جلب توجه می نماید. معمولاً افراد، در طراحی دكور خانه ابتدا به شكل اتاق نگاه می كنند و بیشتر به دنبال ایجاد یك نقطه ی كانونی در اتاق هستند. یعنی فضایی را برای استراحت و گپ زدن فراهم می كنند و كنار آن فضای زیبا و به خصوص را برای یك یا دو نفر تهیه می بینند.انواع طراحی شومینه پارت چهار
انتخاب لوازم و مبلمان اتاق و نوع چیدمان آن ها به شكل اتاق، تعامل اجتماعی، نقطه ی كانونی اتاق و میزان تردد در آن اتاق بستگی دارد. سعی كنید بهترین نقطه ی كانونی اتاق را انتخاب كنید. لزومی ندارد كه كانون اتاق، فقط در مركز یا مكان های متقارن اتاق باشد. حتی نقطه ی كانونی یك اتاق می تواند یك تابلوی نقاشی متصل به دیوار باشد كه چشم ها را بیشتر از هر جای دیگر اتاق به خود جلب كند. در هر صورت نقطه كانونی یك اتاق باید جایی باشد كه در واقع یك نقطه ی پایه ی اتاق هم به حساب بیاید. نقطه ی كانونی اتاق می تواند محلی نامتقارن باشد چرا كه مكان های نامتقارن كمتر كلیشه ای و قابل پیش بینی هستند و پویایی بیشتری به یك فضا می دهند. به علاوه دورنما و منظره ی آن نقطه ی كانونی از داخل یا بیرون اتاق بسیار مهم است. به هنگام طراحی دكور یك اتاق و انتخاب نقطه ی كانونی، منظره و دورنمای آن اتاق بسیار مهم است. البته شما همیشه مجبور نیستید كه مبلمان و دیگر اثاثیه ی منزل را به دور نقطه ی كانونی بچینید، چرا كه در هر صورت نقطه ی كانونی و جذب كننده ی اتاق در سر جای خود وجود دارد و لازم نیست كه چیدمان اتاق به گونه ای باشد كه شما را فوراً به خود جذب كند و یا مجبور باشید كه به آن خیره شوید.
گاهی برخی افراد و طراحان ترجیح می دهند كه برخی لوازم و مبلمان اتاق را در نزدیكی و اطراف نقطه ی كانونی اتاق بچینید، مثلاً نقطه كانونی یك اتاق می تواند شومینه ی اتاق باشد و شما می توانید این ترتیب اتاق را دو قسمت كنید و مقداری از لوازم و مبلمان ها را در اطراف نقطه ی كانونی و مابقی را در گوشه ی دیگر اتاق بچینید و بدین ترتیب نوعی انعطاف پذیری و تنوع هم دراتاق ایجاد كنند. سال های متوالی شومینه‌ها در رده یكی از بهترین وسایل خانه برای دكوراسیون و تزئین توسط صاحبخانه‌ها مورد توجه قرار گرفته است، شعله‌های رمانتیك و آرامش‌بخشی كه با ایجاد سایه روشن‌ها بر روی دیوارهای اطراف آن فضای تأثیر‌گذاری خواهد داشت كه در آن آرامش شبانه به همراه یك موسیقی ملایمی كه خود می‌تواند با رقص شعله‌های آتش موزون باشد، تمام خستگی كار روزانه شما را بدر می آورد. شعله‌های جذاب آتش آن می‌تواند در شب خود منبع نوری باشد برای مصاحبت شما با دیگر اعضای خانواده حتی هنگام صرف شام. این ارمغانی است كه شومینه برای شما به همراه می‌آورد كه نه تنها جاذبه فردی خواهد داشت بلكه ارزش خاصی به خانه می‌دهد.

شومینه های سرد:

در خانه همه ما لوازمی وجود دارند كه اگرچه كاربردی هستند ولی برای استفاده از آنها ممكن است محدودیت هایی وجود داشته باشد. در واقع به طور كلی لوازم كاربردی در فضای خانه به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:
یك گروه لوازمی هستند كه كاربرد آنها مقطعی نبوده و همیشه و در هر موقعیتی می توان از آنها استفاده كرد مانند مبلمان، تلویزیون، یخچال و فریزر، اجاق گاز و مواردی مانند اینها. گروه دیگر لوازمی هستند كه كاربرد آنها خلاف مورد قبلی دوره ای و موقتی بوده و به عوامل مختلفی همچون شرایط آب و هوایی، فصل و غیره بستگی دارند كه مهم ترین و بارزترین این لوازم، سیستم های گرمایشی و سرمایشی هستند. همچنین در صورت امكان برای انجام تغییرات چیدمانی، حتی ممكن است نمای شومینه با مبلمان چیده شده در مقابل آن، پوشیده شود در حالی كه شما می توانید در ضمن ایجاد تنوع چیدمانی در محیط، این عنصر كاربردی و دكوراسیونی را حتی با وجود خاموش بودن شعله های آتش به مركز توجه صرفا دكوراسیونی تبدیل كنید. در چنین شرایطی به جای آنكه شومینه و فضای داخل آن به همان فرم و بدون استفاده در گوشه ای از محیط باقی بماند، از فضای داخل و همچنین اطراف آن برای كاربردهای دیگر استفاده كنید. البته از آنجا كه شومینه ها به دو صورت هیزمی و گازسوز گرما تولید می كنند، فقط داخل كوره نوع هیزمی را می توان خالی كرد زیرا در نوع گازسوز، در داخل كوره، مشعل، منقل و هیزم های سفالی وجود دارند كه تنها امكان برداشتن هیزم های تزئینی وجود دارد. پس تزئینات می بایست با حفظ این اجزا و در تركیب بندی با آنها صورت گیرد.
نكته: در صورتی كه قصد دارید شومینه ای نورانی داشته باشید ولی شرایط منقل و فضای داخل آن این امكان را فراهم نمی كنند، كافی است دیواركی با كاربرد همزمان شمعدان تهیه كرده و آن را در نقش حفاظ شومینه در مقابل دهانه كوره قرار دهید. اگر حفاظ شومینه شما خود حالت دیوارك دارد، شما می توانید با انتخاب شمعدان ها و حتی گلدان های آویز فلزی، آن ها را بر روی حفاظ بیاویزید.
البته برای این منظور روش های بسیاری وجود دارد كه با توجه به شرایط شومینه و به كارگیری كمی سلیقه و ابتكار به راحتی قابل اجرا هستند. گلخانه های شومینه ای: اگر برای چیدمان تعدادی از گیاهان سبز، گوشه ای از فضای خانه را اختصاص داده اید، در صورت واقع شدن شومینه در موقعیتی مناسب به لحاظ نورگیری، می توانید تغییری برای جای گلدان ها ایجاد كرده و آنها را به داخل شومینه و فضای اطراف آن منتقل كنید. به این ترتیب شومینه به گلخانه ای سبز تبدیل شده و شما می توانید از انرژی حاصل از گل ها و گیاهان زیبا روح خود را گرما بخشید.
البته به جای گل ها و گیاهان طبیعی از انواع مصنوعی و یا خشك شده نیز می توان استفاده كرد به این ترتیب كه ظرف و یا سبدی را با گل های مصنوعی و یا خشك و با توجه به فضای داخل كوره و همچنین ساختار شومینه تزئین كرده و در داخل كوره و یا بر روی طاقچه آن قرار دهید.

برای مطالعه پارت های دیگر روی لینک های زیر کلیک کنید

انواع طراحی شومینه پارت یک

انواع طراحی شومینه پارت دو

انواع طراحی شومینه پارت سه