پوکی استخوان شایع ترین بیماری سالمندان

پوکی استخوان شایع ترین بیماری سالمندان

پوکی استخوان شایع ترین بیماری سالمندان

پوکی استخوان شایع ترین بیماری سالمندان

پوکی استخواندرمان پوکی استخوانیماری سالمندان-پوکی استخوان شایع ترین بیماری سالمندان– یکی از شایع ترین بیماری های پیری پوکی استخوان است که اکثر افراد مسن رنج می برند. در این بیماری تراکم استخوان کاهش می یابد و استخوان ها شکننده می شوند. در این مقاله دکتر هیرام علل اصلی پوکی استخوان را تهیه کرده است. پیشنهاد میکنیم این مقاله را بخوانید.
به گفته سید احمد بن سادات، دبیر انجمن جراحان فیزیکی و توانبخشی ایران، وی گفت: با توجه به افزایش امید به زندگی و شیوع پیری در جامعه، جهت گیری سیستم بهداشتی به بیماری های در حال ظهور ضروری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود که در حال حاضر حدود ۶ میلیون سالمند در کشور وجود دارد و طبق پیش بینی ها، جمعیت بالای ۶۰ سال در سال ۲۰۲۰ به ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید.
به گفته دکتر، پوكي استخوان يكي از شايعترين بيماريهاي متابوليك استخوان است.
او گفت که تراکم استخوان در این بیماری کاهش می یابد و استخوان ها متخلخل می شوند و خطر شکستگی ها را به دلیل تغییرات ساختاری استخوان افزایش می دهد. این بیماری نیز به دلیل اختلالاتی در کیفیت زندگی و به علت شکستگی ناشی از کاهش تراکم استخوان، هزینه های زیادی را در سیستم سلامت جامعه به وجود می آورد.

عضو هیئت علمی دانشکده بیمارستان شهید مدرس، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اهمیت پوکی استخوان تا حد زیادی بالا است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان روز جهانی پوکی استخوان به تاریخ ۲۸ اکتبر (۲۰ اکتبر) نامگذاری شده است.
در ایران، شیوع های مختلف پوکی استخوان براساس مطالعات مختلف بر اساس زمان تحقیق، منطقه و استان، سن و جنس جمعیت مورد مطالعه گزارش شده است. در جمعیت بالای ۳۰ سال، ۱۷ درصد گزارش شده است. درجه خلوص: کاهش تراکم استخوان، که به نام استئوپنی است، ۳۵ تا ۴۰ درصد است

وی گفت: در سال های اخیر شیوع پوکی استخوان در ایران رو به افزایش گذاشته است و باتوجه به افزایش امید به زندگی و طول عمر به نظر می رسد پوکی استخوان در آینده ای نه جندان دور به عنوان یک معضل جدی سیستم سلامت عمومی و بهداشت سالمندان را به چالش بکشد.
عوامل اصلی ابتلا به پوکی استخوان علل مبتلا شدن به پوکی استخوان علت ابتلا سالمندان به پوکی استخوان چرا دچار پوکی استخوان می شویم
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران ادامه داد: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد از هر ۵ خانم یائسه یکی مبتلا به پوکی استخوان است ، مطالعات انجام شده نشان می دهد ساکنین مناطق شمالی کشور(گلستان، مازندران و حتی آذربایجان)و استان تهران به طور قابل توجهی بیش از استان های جنوبی (بوشهر و شیراز) به پوکی استخوان مبتلا هستند که ممکن است بدلیل کمتر در معرض قرار گرفتن در آفتاب ، تغذیه و یا فعالیت فیزیکی متفاوت باشد.
وی توضیح داد: پوکی استخوان به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود، پوکی استخوان اولیه با افزایش سن، یائسگی و عادات مربوط به شیوه زندگی مانند سیگار، الکل، رژیم غذایی غلط و فعالیت فیزیکی ناکافی ایجاد می‌شود. پوکی استخوان ثانویه در اثر بیماری‌های مختلف (دیابت، پرکاری تیروئید و پاراتیروئید، کاهش هورمون‌های رشد، برخی سرطان‌ها و . . . ) و یا استفاده از دارو از جمله داروهای استروئیدی (کورتون) و ضد تشنجی، داروهای مورد استفاده در درمان بیمارهای تیروئیدی و… ایجاد می‌شود.
منبع: خبرگزاری فارس