ناسا در حال بررسی است که آیا یک ابر رایانه می تواند یک سال در فضا زندگی کند

ناسا در حال بررسی است که آیا یک ابر رایانه می تواند یک سال در فضا زندگی کند

ناسا در حال بررسی است که آیا یک ابر رایانه می تواند یک سال در فضا زندگی کند(اخبار تکنولوژی)

ناسا در حال بررسی است که آیا یک ابر رایانه می تواند یک سال در فضا زندگی کند

دوشنبه، ساعت ۱۲:۳۱ بعد از ظهر زمان شرقی، یک موشک SpaceX Falcon 9 بر روی یک ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کرد و در میان محموله خود، علاوه بر بستنی، چیز دیگری بسیار خنک بود: یک ابر رایانه.
این دستگاه که توسط Hewlett Packard Enterprise ساخته شده و به نام Computer Spaceborne شناخته می شود، توانایی پردازش انرژی Teraflop را دارد، که تقریبا با یک ابر رایانه در اواخر ۱۹۹۰ انجام می شود. سوپر کامپيوتر HPE از دو دستگاه جعبه پيتزا در يک محفظه ساخته شده است که بخشی از تجربه يک ساله است تا بداند چگونه سيستم کامپيوتري خارج از قفسه می تواند در فضا به سرقت برود.
ماموریت های فضایی طولانی مانند سفر به مریخ با تاخیر ارتباطات قابل ملاحظه ای همراه است، بنابراین تجهیز فضانوردان با یک ابرکامپیوتر قدرتمند به آنها اجازه می دهد تا مشکلات پیچیده را حل کنند بدون اینکه منتظر مسئله و راه حل برای انتقال به زمین و از زمین باشند. اما تابش در یک سفر مشابه می تواند به کامپیوتر آسیب برساند، بنابراین ناسا و HPE در حال انجام این تحقیق هستند تا ببینند آیا نرم افزار میتواند حفاظت لازم را برای حفظ کارکرد درست انجام دهد.
درست مانند همان آزمایش دوقلو مشهور ناسا که Scott Kelly یک سال در فضا گذراند و برادرش Mark Kelly روی زمین فرود آمد – سوپر کامپیوتر در فضا دارای یک برادر بر روی این سیاره است؛ دستگاه Doppleganger واقع در ویسکانسین به عنوان یک کنترل در این آزمایش.
رویکرد HPE با Computer Spaceborne، یک دستگاه دو هسته ای با آب خنک کننده، متفاوت از روش رایانه ای است که در حیطه فضای ایمن از اشعه محافظت می کند (یا “سخت” در دسکتاپ فضایی). به عنوان مثال، رایانه اصلی برای فضاپیمای Juno ساکن “طاق تیتانیوم محافظ با دیوار حدود یک سانتی متر ضخامت”، با توجه به سیستم BAE، ساخته شده است که پردازنده. به جای حفاظت فیزیکی برای کامپیوتر HPE، این شرکت امیدوار است یاد بگیرد که آیا نرم افزار میتواند کاری مشابه انجام دهد یا خیر.
Eng Lim Goh، محقق اصلی پروژه HPE، می گوید که چشم انداز درامدی برای آینده این تحقیق، این است که قبل از اینکه فضانورد به فضا بیفتد، می تواند از بالاترین سطح خطی، دستگاه خارج از قفسه با آنها، و نرم افزار می تواند فضای ارزشمندی را ایجاد کند. پس از آن فضانورد می تواند هر برنامه ای که می خواست بر روی دستگاه قرار دهد، فرایندی است که Goh، یک دانشمند کامپیوتری، با داشتن یک iPhone در فضا که بر روی آن برنامه های خود را پیش نصب کرده اید، مقایسه می شود.
پس چگونه این نرم افزار کامپیوتر می تواند از آن محافظت کند؟
به طور کلی، گوه می گوید که ماشین های هوشمند روی زمین که “مراقبت از خود” را تمرین می کنند ممکن است در مواجهه با شرایط خطرناک خود را خاموش کنند. یک ایده دیگر این است که یک ماشین عمدا می تواند به آرامی اجرا شود تا بتواند به اشتباهات دست بزند، در حالی که در حال اجرا با حداکثر ظرفیت است و پهنای باند را نیز برای مقابله با مشکلات ندارد.
گوه می گوید: “ما متوجه خواهیم شد که چه چیزی کار می کند، چه چیزی نمی کند.” “ما یک لیست کامل داریم.”
HPE در بیانیه ای توضیح داد که “سیستم نرم افزار زمان واقعی کنترل سیستم های کامپیوتری را براساس شرایط فعلی مدیریت می کند و می تواند خطاهای ناشی از محیط زیست را کاهش دهد” (اگر شما بدانید Hewlett-Packard Enterprise چیست، آن یک و نیم است HP قدیمی که در سال ۲۰۱۵ تقسیم شده است، نیم دیگر در حال حاضر HP، Inc. است که رایانه ها و چاپگرهای شخصی را ایجاد می کند.)
گوه می گوید: “این سیستم برنامه ریزی شده برای جایگزینی سیستم های سخت افزاری جسمی نیست. قصد این است که چیزی شبیه به این می تواند به عنوان یک ابزار حمایت از تصمیم در ماموریت طولانی به مکانی مانند مریخ عمل کند و نه یک کامپیوتر ماموریت اصلی.
این به دلیل رسیدن به ایستگاه فضایی در Spacecraft اژدها در روز چهارشنبه است.