راه هایی برای داشتن واژن سالم-پارت یک

راه هایی برای داشتن واژن سالم-پارت یک

راه هایی برای داشتن واژن سالم-پارت یک

راه هایی برای داشتن واژن سالم-پارت یک

واژن کانال عضلانی بسته‌ای است که از فرج (خارج اندام تناسلی زنان) تا گردنه رحم امتداد دارد. مشکلات واژن می‌تواند بر جنبه‌های مختلف زندگی شما اثر بگذارد، موجب استرس یا ایجاد مشکل در روابط زناشویی شما شده و بر اعتماد به‌ نفستان نیز تاثیر بگذارد. دانستن علائم و نشانه‌های مشکلات واژن و راهکارهای برطرف کرن آن، می‌تواند از سلامت واژن شما محافظت کند. واژن شما حرفهایی در مورد سلامتی تان دارد که مخفیانه به شما می گوید. در مورد پیری، قاعدگی و سایر موضوعاتی که از صحبت در موردشان خجالت می کشید.

۱٫ اشتباه شماره یک زنان این است که همه چیز را با واژن اشتباه می گیرند

 

دکتر آلیسا دویک Alyssa Dweck استادیار بالینی دانشکده پزشکی و متخصص زنان در وستچستر نیویورک می گوید : ” من همیشه تعجب می کنم که چطور زنان این قدر در مورد آناتومی بدن خود بی اطلاع هستند. آن ها فکر می کنند کلمه واژن تمام قسمت تناسلی شان را در بر می گیرد و فکر می کنند هر چه در این پایین وجود دارد اسمش واژن است در حالی که آلت تناسلی زنان قسمت های مختلفی دارد. ” واژن شما لوله ای عضلانی و داخلی است که دهانه رحم را به فرج متصل می کند. فرج vulva بخش های بیرونی آلت تناسلی است که شما می بینید. و دیگر قسمت های آن شامل: لابیای بزرگ labia majora و لابیای کوچک labia minora ( لب های بیرونی و داخلی )، کلیتوریس clitoris ( نقطه مرکزی احساس لذت که در قسمت بالای لابیا قرار گرفته ) و مجرای ادرار می شود.

۲٫ ترشحات شما عجیب نیست

 

به نظر بیش از حد می رسد؟ چنین احساسی نداشته باشید. هیچ مقدار تعیین شده و “طبیعی” برای ترشحات وجود ندارد – این ترشحات بسته به چرخه قاعدگی شما می تواند نوسان داشته باشد. اواسط چرخه قاعدگی ترشح افزایش پیداکرده و معمولا شفاف و چسبنده است. ( مانند سفیده تخم مرغ ) . به گفته دکتر دویک ” این امر باعث تسهیل حرکت اسپرم در واژن (مهبل)، دهانه رحم و رحم شده در نتیجه منجر به باروری می شود. این افزایش ترشح این امکان را به شما می دهد که زمان باروری مناسب در ماه را متوجه شوید. ” در سایر روزهای ماه ترشحات غلیظ تر و سفیدتر می شود.

علائمی در ترشحات که باید موجب نگرانی شما شود:
– ترشح با توده های جامد مثل پنیر کاتیج که می تواند نشانه عفونت مخمری باشد.
– ترشحات خاکستری رنگ با بویی شبیه ماهی که نشان دهنده واژینوز باکتریال bacterial vaginosis ( BV ) است که علتش رشد بیش از حد باکتری ها در واژن است.
– ترشح شدید که خاکستری، زرد یا سبز رنگ باشد می تواند جزو عوارض جانبی گونوره gonorrhea باشند، یکی از بیماری های عفونی منتقل شده از راه جنسی.
که در این ۳ مورد باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

۳٫ قدرت بدنی ام به اندازه قبل نیست

بیش از ۴۰ درصد زنان با مشکل پرولاپس prolapse اندام های لگنی pelvic organ prolapsed ( POP ) یا اختلال کف لگن درگیر هستند که در آن دیواره های واژن جلو آمده یا به سمت ورودی واژن افتادگی پیدا می کنند. متاسفانه بسیاری از زنان از صحبت در این مورد با پزشکشان خجالت می کشند. به گفته دکتر لسلی ام ریکی Leslie M. Rickey، مدرس، استادیار اورولوژی و مامایی و زنان دانشکده پزشکی یل Yale : ” بسیاری از زنان متوجه نمی شوند که عضلات حمایت کننده واژن شان شل شده است. ” یک زن با مشکل POP ممکن است متوجه ورم، درد هنگام رابطه جنسی، فشار واژینال، مشکلات مثانه و روده، درد کمر یا لگن در خود شود.

عوامل خطر برای فرد مبتلا به POP یا اختلال کف لگن عبارتند از:
– بارداری
– زایمان
– پیری
– یائسگی
– سیگار کشیدن
– تروما (ضربه روحی) trauma
پزشکتان می تواند با تمرینات تقویت کننده لگن یا یک دستگاه قابل جابجایی که در مناطق دچار پرولاپس جاگذاری می شود مشکل شما را رفع کند.

 

۴٫ لطفا بعد از رابطه جنسی ادرار کنید

 

با عجله دویدن به سمت دستشویی بعد از رابطه جنسی کار درستی نیست ولی ادرار نکردن بعد از رابطه هم احتمال عفونت دستگاه ادراری Urinary Tract Infections (UTIs ) را افزایش می دهد . مقصر، آناتومی بدن زنان است: در زنان، مجرای ادرار، واژن و مقعد تقریبا نزدیک به هم هستند. مقاربت می تواند باکتری های مقعد را به سمت مثانه، منتقل کند جایی که ممکن است باکتری ها تکثیر شده و باعث عفونت ادراری شود. به گفته دکتر دویک ” برای مردان این موضوع کاملا متفاوت است، چون فاصله زیادی بین محدوده مقعد و مجرای ادرارشان وجود دارد و علتش طول آلت تناسلی در مردان است. سیستم رابطه جنسی طوری است که باکتری ها از محل خود حرکت می کنند بنابراین اگر مستعد عفونت هستید قبل و بعد از رابطه ادرار کنید تا به تمیز شدن مثانه از باکتری کمک کرده باشید. ”

۵٫ برای شستشوی واژن از douche استفاده نکنید

 

واژن شما علاقه ای به douche (وسیله ای برای وارد کردن جریان آب برای شستشو به داخل واژن) ندارد. با این حال یک چهام زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله در آمریکا این کار را می کنند. نه تنها شستشوی واژن PH طبیعی آن را تغییر می دهد بلکه باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت و تحریک پذیری این ناحیه هم می شود ، واژن بدون شستشو هم به اندازه کافی تمیز است. به گفته دکتر دویک ” واژن محلی کثیف و غیربهداشتی نیست که نیاز به تمیزکاری خاصی داشته باشد. تمیز کردن واژن هم مثل شستشوی سایر قسمت های بدن است است. ما معمولا صابون ملایم و آب را پیشنهاد می دهیم. ” نیازی به استفاده از لیف و اسفنج، شوینده معطر و اسپری آب نیست.

۶٫ ورزش کگل برای واژن مهم است ولی نه برای همه

 

به گفته دکتر ریکی Rickey ” بیشتر افراد ورزش های کگل را برای دوران بارداری و پس از زایمان مفید می دانند. ولی مشخص شده که ورزش های کف لگن باعث تقویت و سلامت عضلات کف لگن شده که می تواند به عملکرد مثانه، واژن و روده در طول عمر حتی سالخوردگی کمک کند. اگرچه بسیاری از پزشکان ورزش های کگل را برای بی اختیاری مربوط به بارداری توصیه می کنند ولی بررسی مطالعات منتشر شده در مجله Urology نشان داد که تمرینات کف لگن همچنین می توانند از بی اختیاری استرسی ( نشت ادراد در اثر سرفه ، عطسه یا خنده ) و پرولاپس اندام های لگن جلوگیری کند. عضلات کف لگن را منقبض کنید همان طور که جلوی جریان ادرار را می گیرید. ۳ ثانیه نگه دارید ، ۳ ثانیه استراحت کنید و این کار را ۱۰ تا ۱۲ بار تکرار کنید. به تدریج انقباض را تا ۱۰ ثانیه افزایش دهید. با یا این حال برخی زنان که در هنگام مقاربت درد دارند یا زود به زود نیاز به دستشویی رفتن پیدا می کنند ممکن است کف لگن تنگی داشته باشند نه ضعیف. در این حالت، تقویت عضلات می تواند وضعیت را بدتر کند. اگر مشکوک به این وضعیت هستید به پزشک خود مراجعه کنید تا شما را به یک درمانگر فیزیوتراپی مراجعه دهد و با تمرینات مناسب بتوانید ماهیچه های لگن را آزاد کنید.

۷٫ ممکن است موقع رابطه جنسی بوی خاصی حس کنید

 

این بو از نظر علمی اثبات شده است. ترشحات واژن اسیدی است ( PH پایین ). منی قلیایی است ( PH بالا ). وقتی این دو با هم ترکیب شوند، واکنش شیمیایی ای که ایجاد می شود باعث ایجاد خواص جدید و بوهای خاصی می شود. بوی ایجاد شده به سطح PH فردی شما بستگی دارد. – مواردی مانند شستشوی واژن با douche (که قرار شد دیگر از آن استفاده نکنید) یا حمام حباب و کف bubble baths می تواند روی PH واژن تاثیر بگذارد. اگر بعد از رابطه جنسی متوجه بوی ناخوشایند یا زننده ای شدید به پزشکتان مراجعه نمایید. ممکن است نشانه ای از عدم تعادل باکتریایی در واژن یا عفونت در اسپرم شریک شما باشد.

منبع:سیمرغ

 

برای مطالعه پارت های دیگر روی گزینه های زیر کلیک کنید

راه هایی برای داشتن واژن سالم-پارت دو